Petrolul Ploieşti-FC Botoşani 3-0

petrolul fc botosaniFC Botoşani a pierdut fără drept de apel în faţa Petrolului Ploieşti. Elevii lui Leo Grozavu au rezistat doar jumătate de oră fără gol. După mai multe ocazii risipite, T

like facebook

Teixeira a deschis scorul. FC Botoşani nu a avut replică, însă diferenţa de un gol s-a menţinut până la puază. În partea a doua tot gazdele au controlat jocul şi au obţinut două lovituri de la 11 metri. Mutu, în minutul 71, şi Marinescu, în minutul 85, au stabilit scorul final, Petrolul FC Botoşani 3-0.

Final de meci!

min.88 Tamuz ratează cu poarta goală, după o centrare a lui Guilherme

min.87 ocazie mare pentru gazde. Teixeira şutează din 5 metri, însă Curileac respinge

min.85 GOL Petrolul. Marinescu tranformă lovitura de la 11 metri

min.84 un nou penalty acordat pentru Petrolul. Alesanat este faultat de Curileac

min. 82 schimbare la FC Botoşani. Iese Zivkovic şi intră Tincu

min.81 schimbare la Petrolul. Iese De Lucas şi intră Marinescu

min.78 ocazie mare pentru Tamuz. Atacantul gazdelor primeşte o pasă de la Mutu, pivotează pe lângă Ivanovs şi scapă singur spre poartă. Şutul deviat de Curileac ajunge în bara transversală, iar mingea este respinsă de pe linia porţii de Dinu

min.71 GOL Petrolul. Adrian Mutu transformă lovitura de la 11 metri

min.70 Penalty acordat pentru Petrolul. Zivkovic îl faultează pe Tamuz în propriul careu. După duel fundaşul FC Botoşani primeşte cartonaş galben

min.66 schimbare la Petrolul. Iese Albin şi intră Mutu

min.64 Croitoru trage de la 25 de metri. însă portarul gaudelor reţine

min.60 Tamuz ratează o nouă mare ocazie. Acesta scapă singur spre poarta lui Curileac, însă portarul oaspeţilor respinge

min.48 Albin primeşte cartonaş galben după o intrare asupra lui Dinu

min.46 schimbare la FC Botoşani. Iese Stojkov şi intră Vertelis

Final de repriză

min.37 Teixeira primeşte o pasă de la Fernandez şi scapă singur spre poarta lui Curileac, însă portarul oaspeşilor îl blochează la timp

min.32 GOL Petrolul. Teixeira deschide scorul, după ce preia, la 10 metri, o minge deviată de apărarea botoşănenilor

min.23 Albin ratează o ocazie mare. Mijlocaşul primeşte în careu o pasă de la De Lucas, însă trage peste

min. 18 Tamuz trimite cu capul după un corner. Curileac reţine

min.11 Vaşvari expediază primul şut pe poartă, însă Pecanha reţine fără probleme

Vezi aici echipele de start:

Petrolul: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Yamissi, Guilherme – Mustivar, De Lucas – Fernandez, Albin, Filipe Teixeira – Tamuz

FC Botoșani: Curileac – C. Dinu, Ivanovs, Zivkovic, Acsinte – Fulop, Vaşvari, Ghinga, Croitoru – Stojkov, Vertelis.