FC Botoşani- FC Braşov 2-1

fc botosani fc brasovFC Botoşani a obţinut, duminică, o victorie mare în faţa unei contracandidate la retrogradare, FC Braşov, pe care a învins-o cu 2-1 (1-1).

like facebookJucătorii botoşăneni au reuşit să aducă cele trei puncte în ultimul minut de joc, după ce tot iei au înscris priimii. Tabela a fost modificată în minutul 17, de un autogol al lui Andrei Cristea. Atacantul braşovean şi-a răscumpărat greşeala în minutul 39, când a marcat golul egalizator.

În minutul 91, Aco Stojkov a adus cele trei puncte, după ce a înscris, profitând de o eroare a portarului echipei oaspete.

După acest meci, FC Botoşani urcă pe locul 12 în clasament cu 23 de puncte.

1 Steaua Bucuresti 21 14 7 0 47-14 (33) 49 (+19)
2 Astra Giurgiu 21 14 3 4 48-20 (28) 45 (+12)
3 Petrolul Ploiesti 20 11 8 1 30-12 (18) 41 (+11)
4 Pandurii Tg Jiu 20 10 4 6 41-24 (17) 34 (+4)
5 Dinamo Bucuresti 21 9 6 6 30-19 (11) 33 (0)
6 FC Vaslui 20 8 6 6 21-15 (6) 30 (+3)
7 CFR Cluj 21 7 9 5 27-22 (5) 30 (0)
8 Ceahlaul Piatra Neamt 20 7 7 6 20-19 (1) 28 (-5)
9 Gaz Metan Medias 20 7 6 7 23-22 (1) 27 (-3)
10 ACS Poli Timisoara 21 7 5 9 19-25 (-6) 26 (-4)
11 Concordia Chiajna 20 7 4 9 23-28 (-5) 25 (-8)
12 FC Botosani 21 6 5 10 19-33 (-14) 23 (-7)
13 Sageata Navodari 21 6 5 10 20-39 (-19) 23 (-7)
14 Viitorul Voluntari 21 5 7 9 16-33 (-17) 22 (-8)
15 Otelul Galati 20 6 3 11 22-35 (-13) 21 (-12)
16 U Cluj 21 5 5 11 18-35 (-17) 20 (-13)
17 FC Brasov 21 3 8 10 20-29 (-9) 17 (-13)
18 Corona Brasov 20 2 4 14 14-34 (-20) 10 (-20)

Final de meci.

min. 90 GOOOL FC Botoşani. Stojkov reia în plasă o minge respinsă greşit de portarul oaspeţilor, după o centrare a lui Bordeanu

Final de repriză

min. 39 GOL FC BRaşov. Andrei Cristea reuşeşte egalarea, după ce îl învinge pe Lazăr cu un şut din 11 metri

min.36 Romeo Surdu primeşte cartonaşul galben pentru proteste

min.34 David Lazăr are o intervenţşie mare, după ce respinge o minge reluată, cu capul, de Mihai Ionescu

min.29 Hadnagy pătrunde spectaculos în careul advers, după o acţiune pe cont propriu, îsnă şutează slba din 10 metri, iar Florin Iacob reţine fără părobleme

min.21 Leko Mislav este aertizat cu cartonaş galben, după un duel cu Claudiu Codoban

min.19 Ionos Szekely primeşte cartonaşul galben, după un fault asupra lui Oltean

min.17 GOOL FC Botoşani. Adrian Cristiea îşi trimite mingea în proprie poartă, după o centrare a lui Marius Croitoru de pe partea stângă.

min. 2 Vaşvari ratează prima ocazie, după ce şutează de la 25 de metri. Mingea trece pe deasupra porţii echipei oaspete

Vezi aici echipele de start:

FC Botoşani: David Lazăr, Andrei Patache, Sergiu Oltean, Deniss Ivanovs, Valeriu Bordeanu, Gabriel Vaşvari, Claudiu Codoban, Marius Croitoru, Istvan Fulop, Aurimas Vertelis, Attila Hadnagy

FC Braşov: Florin Iacob, Bogdan Străut, Rocardo Machado, Mislav Leko, Mihai Ionescu, Bruno Madeira, Alexandru Mateiu, Ionos Szekely, Romeo Surdu, Andrei Cristea

fc botosani fc brasovfc botosani fc brasov1fc botosani fc brasov2fc botosani fc brasov3fc botosani fc brasov3fc botosani fc brasov4fc botosani fc brasov5