FC Botoşani- Gaz Metan Mediaş 2-2

fc botosani gaz metanFC Botoşani obţine doar un punct în meciul disputat în compania formaţiei Gaz Metan Mediaş, după ce a terminat la egalitate, 2-2 (2-1).

Oaspeţii au deschis repede scorul, în minutul 5, prin Roman, după o greşeală în lanţ a părării gazdelor, iar FC Botoşani a egalat în minutul 13 şi a preluat conducerea (min. 36) prin două goluri spectaculoase marcate de Istvan Fulop.

Prima repriză a meciului a fost marcată de o accidentare gravă a atacantului Dan Roman, după un fault al lui Ciprian Dinu. Atacantul medieşean a suferit o fractură, iar apărătorul botoşănean a fost eliminat. În repriza a doua Gaz Metan a reuşit să restabilească egalitatea prin fundaşul Muth, în minutul 67.

FC Botoşani a ratat în ultimile minute preluarea conducerii pe tabela de marcaj, după ce Vaşvari a trimis în bară.

Vezi aici echipele de start

Fc Botoşani: Vasile Curileac, Andrei Poverlovici, Florin Acsinte, Andrei Patache, Ciprian Dinu, Marius Croitoru, Gabriel Vaşvari, Istvan Fulop, Cătălin Vraciu, George Cârjan şi Attila Hadnagy

Gaz Metan Mediaş: Alxeandru Greab, Radu Zaharia, Cosmin Frăsineanu, Sergiu Muth, Ionuţ Buzean, Răzvan Avram, Cristian Todea, Florin Dan, Azdren Llullaku, Da Silva Victor Mederios şi Dan Roman

Final de meci!

min.89 Ocazie Uriaşă pentru FC Botoşani. Migea trimisă de Vaşvari loveşte bara, iar Tincu nu reuşete să înscrie dintr-un metru, după ce este blocat de un fundaş advers

min.83 schimbare la FC Botoşani. Iese Fulop şi intră Codoban

min.72 ocazie mare pentru oaspeţi. Todea şutează puternic, însă Curileac respinge de sub bara transversală

min.70 schimbare la Gaz Metan Mediaş. Iese Llullaku  şi intră Munteanu

min.67 GOOL Gaz Metan Mediaş. Muth îl învinge pe Curileac cu o lovitură de cap în urma unei centrări venite din lovitură liberă

min.53 oaspeţii au o ocazie de a marca prin Frăsineanu, care reia, cu capul, spre poarta gazdelor. Curileac reţine

Final de repriză

min. 39 schimbare la Gaz Metan Mediaş. Fabio Bravo intră în locul accidentatului Dan Roman

min.39 schimbare la FC Botoşani, Iese Cârjan şi intră Tincu

min.38 Ciprian Dinu este eliminat, după un fault dur asupra lui Dan Roman. Atacantul mediaşului şi-a fracturat piciorul în zona gleznei şi a fost transportat la spital

min.36 GOOL FC Botoşani. Fulop face dubla cu un nou şut spectaculos din afara careului

min.35 Radu Zaharia primeşte cartonaş galben după un fault asupra lui Hadnagy

min.14 Oaspeţii marchează din nou, însă golul este anulat pe motiv de fault în atac

min13 GOOL FC Botoşani. Fulop şutează spectaculos de la 25 de metri, iar Greab nu poate interveni