Final: Corona Braşov- FC Botoşani 1-2. Vezi pe ce loc a urcat FC Botoşani!

Corona Brasov- FC Botosani bucurie la golul lui HadnagyFC Botoşani a învins, duminică, cu scorul de 2-1 (1-1), în deplasare, pe Corona Braşov, într-o partidă contând pentru etapa a IX-a a Ligii 1. Golurile formaţiei botoşănene au fost înscrise de Hadnagy în minutele 42 şi 56. Pentru braşoveni a marcat Miranda, în minutul 25.

După acest joc, FC Botoşani acumulează 18 puncte în clasament şi urcă pe locul al doilea al clasamentului Ligii 1, după Steaua, care are 19 puncte.

Clasament:

1 Steaua Bucuresti 7 6 1 0 19-5 (14) 19 (+7)
2 FC Botosani 9 5 3 1 10-6 (4) 18 (+6)
3 Astra Giurgiu 7 5 1 1 20-6 (14) 16 (+7)
4 Petrolul Ploiesti 8 4 4 0 10-5 (5) 16 (+4)
5 Pandurii Tg Jiu 9 4 2 3 16-12 (4) 14 (-1)
6 Ceahlaul Piatra Neamt 8 3 4 1 10-5 (5) 13 (+1)
7 FC Vaslui 8 3 3 2 8-5 (3) 12 (+3)
8 Gaz Metan Medias 9 3 3 3 11-11 (0) 12 (0)
9 Sageata Navodari 9 3 3 3 9-12 (-3) 12 (0)
10 ACS Poli Timisoara 9 3 2 4 9-11 (-2) 11 (-1)
11 Otelul Galati 8 3 1 4 7-12 (-5) 10 (-2)
12 CFR Cluj 8 2 4 2 6-11 (-5) 10 (-2)
13 Dinamo Bucuresti 8 2 3 3 12-8 (4) 9 (-3)
14 Concordia Chiajna 5 2 1 2 6-8 (-2) 7 (-2)
15 FC Brasov 8 1 4 3 7-10 (-3) 7 (-5)
16 Viitorul Voluntari 8 0 5 3 2-9 (-7) 5 (-10)
17 U Cluj 9 0 3 6 5-19 (-14) 3 (-12)
18 Corona Brasov 9 0 1 8 5-17 (-12) 1 (-14)

min. 90 Aguirre ratează ocazia de a egala, după o pătrundere în careu, însă Curileac se opune

min. 89 Aguirre trece prin apărarea FC Botoşani, dar trimite din careu peste poarta lui Curileac

min. 65 cartonas galben primit de Patache

min. 62 Vaşvari trimite spre poarta din lovitură liberă, dar Marc respinge în corner

min. 60 Fulop vine la colţul scurt după o centrare a lui Patache. Tudose respinge în corner

min. 56 GOL Hadnagy inscrie din nou, dupa o reluare din 6 metri, in urma unei centrari de pe partea stanga a lui Fulop.

min. 46 schimbare la Corona. Iese Rodriguez, intră Neacşa

min. 42 GOL Hadnagy a înscris cu capul după un corner de pe partea dreaptă executat de Croitoru

min. 32. Ursu reia slab cu capul spre poarta, după o centrare perfectă de pe dreapta

min. 30 Croitoru trimite un şut centrare la colţul scurt. Marc este pe fază şi reţine

min. 25 GOL Miranda deschide scorul după un şut puternic de la circa 20 de metri

min. 14 Croitoru trage pe lângă poartă

min. 13 cartonaş galben pentru Rodriguez pentru un fault asupra lui Cârjan

min. 2 Acsinte respinge în corner o centrare în careul Botoşanului. Cornerul rămâne fără rezultat

Corona Brasov- FC BotosaniCorona Braşov: Marc – Rodriguez, Tudose, Asanovic, Martac – Miranda, Aguirre, Vranjkovic, Burlacu – Brata, Buş
Rezerve: Dănălache, Damian, Arce, Munteanu, Olariu, Neacşa, Chirciu. Antrenor: Jerry Gane

FC Botoşani: Curileac- Ionuţ Ursu, C. Dinu, Patache, Acsinte, Croitoru, Tincu, Fulop, Cârjan, Hadnagy. Rezerve: Perianu, Poverlovici, Maghici, Matei, Codoban, Vraciu. Antrenor: Cristian Popovici

Arbitru: Ovidiu Haţegan

2 thoughts on “Final: Corona Braşov- FC Botoşani 1-2. Vezi pe ce loc a urcat FC Botoşani!