Scor final: FC Botoşani- Steaua Bucureşti 1-2

FC Botosani la iesirea din teren, dupa meciul cu SteauaFC Botoşani a înregistrat, duminică, prima înfrângere în Liga 1, după ce a fost învinsă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-0) de Steaua Bucureşti, într-un meci al etapei a VII- a.

Echipa locală rămâne cu 15 puncte, Steaua Bucureşti acumulează 16 depăşind FC Botoşani în clasament.

VIDEO! Laurenţiu Reghecamf: FC Botoşani merită să rămână în liga I

VIDEO! Cristian Popovici: Este greu să mergi cu o Dacie şi să te compari cu un BMW

fc botosani steaua bucuresti4

FC Botoşani a început curajos meciul având o ocazie mare chiar în primul minut, însă campioana şi-a impus jocul, marcând prin Szukala în minutul 22 în urma unui corner bătut de Bourceanu şi cinci minute mai târziu prin Piovaccari după o acţiune pe partea stângă a lui Pintilii.

FC Botoşani a redus din diferenţă în minutul 46 prin Ciprian Dinu care a reluat spectaculos cu capul o minge respinsă de Tătăruşanu în urma unei lovituri libere.

Cornel Şfaiţer: Dacă erau Bourceanu şi Pintilii la noi, câştigam

Valeriu Iftime: A lipsit totul pentru un egal cu Steaua, echipă, suporteri şi finanţator

FC Botoşani: Vasile Curileac, Răvan Tincu, Marius Croitoru, George Cârjan,. Gabriel Vaşvari, Claudiu Codoban, Florin Acsinte, Ionuţ Ursu, Ciprian Dinu, Hadnagy Attila.

Rezerve: Dorian Perianu, Andrei Poverloviic, Maghici Casian, Sebastian Ghinga, Marian Tănase, Răzvan Radu, Istvan Fulop.

Antrenor: Cristian Popovici.

Steaua Bucureşti: Ciprian Tătăruşanu,  Lukasz Szukala, Mihai Pintilii, Florin Gardoş, Prepeliţă Andrei, Adrian Cristea, Iasmin Latovlevici, Nicolae Stanciu, Federico Piovaccari, Alxeandru Bourceanu, Gabriel Ianuc.

Rezerve: Florin Niţu, Lucian Filip, Paul Pârvulescu, Mihai Răduţ, Fernando Varela, Pantelis Japetanos, Adrian Popa.

Observatori Gheorghe Chivorchian şi Sorin Boca

1 Steaua Bucuresti 6 5 1 0 16-5 (11) 16 (+7)
2 Petrolul Ploiesti 8 4 4 0 10-5 (5) 16 (+4)
3 Astra Giurgiu 6 5 0 1 20-6 (14) 15 (+9)
4 FC Botosani 8 4 3 1 8-5 (3) 15 (+3)
5 Pandurii Tg Jiu 8 4 2 2 14-9 (5) 14 (+2)
6 Ceahlaul Piatra Neamt 7 3 3 1 10-5 (5) 12 (0)
7 FC Vaslui 7 3 2 2 8-5 (3) 11 (+2)
8 ACS Poli Timisoara 8 3 2 3 9-8 (1) 11 (-1)
9 Sageata Navodari 8 3 2 3 8-11 (-3) 11 (-1)
10 CFR Cluj 8 2 4 2 5-10 (-5) 10 (-2)
11 Dinamo Bucuresti 8 2 3 3 12-8 (4) 9 (-3)
12 Gaz Metan Medias 8 2 3 3 9-10 (-1) 9 (-3)
13 Otelul Galati 7 3 0 4 6-11 (-5) 9 (-3)
14 FC Brasov 8 1 4 3 7-10 (-3) 7 (-5)
15 Concordia Chiajna 4 2 0 2 5-7 (-2) 6 (0)
16 Viitorul Voluntari 7 0 4 3 2-9 (-7) 4 (-8)
17 U Cluj 8 0 2 6 4-18 (-14) 2 (-10)
18 Corona Brasov 8 0 1 7 4-15 (-11) 1 (-11)

min.91 Adi Popa este avrtizat cu cartonaş galben după un fault asupra lui Acsinte

min.90 partida este prelungită cu trei minute

min.86 Stanciu trage peste poartă din 11 metri după o deviere a lui Kapetanos

min.84 Latovlevici şutează peste poartă de la 25 de metri după ce anterior mingea fusese respinsă de Patache

min.79 Schimbare la FC Botoşani, iese Marius Croitoru şi intră Sebastian Ghinga

min.77 Stanciu şutează pe mijlocul porţii de la 20 de metri după o acţiune personală. Curileac reţine fără probleme

min.76 Fulop a şutat puţin peste poarta lui Tătăruşanu după o minge aruncată de la margine în lateral dreapta

min.74 Florin Acsinte este avertizat cu cartonaş galben după un fault asupra lui Popa

min.72 Curileac reţine o minge expediată cu capul spre poartă de Kapetanos

min. 71 Schimbare la Steaua, iese Gabriel Iancu şi intră Lucian Filip

min.69 Marian Tănasă este avrtizat cu cartonaş galben după ce a întârziat repunerea unei mingi în joc

min.65 Fulop este avertizat cu cartonaş galben după un fault asupra lui Pintilii

min.64 Schimbare la FC Botoşani iese Cîrjan şi intră Marian Tănasă

min. 63 Schimbare la Steaua iese de pe teren Adrian Cristea şi intră Adria Popa

min.59 Cîrjan şutează puternic de la 20 de metri, însă Tătăruşanu respinge în corne

min. 50 cartonaş galben Sukala, pentru un fault în apropierea careului propriu

min. 46 GOL Ciprian Dinu reduce din avantaj. Căpitanul FC Botoşani înscris cu capul sub bara lui Tătăruşanu

min. 46 schimbare Steaua. Iese Piovaccari şi intră Kapetanos

min. 46 schimbare FC Botoşani. Iese Codoban şi intră Fulop

min.45 prima repriză este prelungită cu un minut

min.39. Florin Acsinte a fost la un pas de autogol după o neînţelegere cu Curileac. Fundaşul a reluat puţin pe lângă poartă o minge respinsă de portar

min. 35 Cîrjan reia din 17 metri puţin pe lângă poartă după o gafă a fundaşilor Stelei

min.33 Codoban centrează de pe partea stângă şi Tătăruşanu a respins în faţă şi Cîrjan a reluat peste poartă din 18 metri

min.27 GOL Piovaccari după o acţiune pe partea dreapta a lui Pintilii. Mijlocajul i-a pasat atacantului în careul de 16 metri, lăsându-l singur cu Curileac

min.22 GOL Szukala deschide scorul cu o lovitură de cap după un corner bătut de Bourceanu

min.19 Iancu trimite în bară o minge centrată de pe partea stângă de Latovlevici după un corner. Mingea a ricoşat din bară spre Gardoş, însă Curileac a reţinut balonul înainte să ajungă la fundaşul Stelei

min.15 Iancu trece puţin pe lângă minge la o centrare dată de Prepeliţă de pe partea dreaptă

min. 12 Iancu reia din vole spre poarta echipei gazdă după o centrare a lui Latovlevici

min.11 Gabriek Vaşvari reia puşţin peste poartă cu capul din careul de şase metri o minge centrată de pe partea dreaptă

fc botosani steaua bucurestimin.1 Cârjan ratează o ocazie mare pentru FC Botoşani după ce reia din 10 metri spre poarta lui Tărăruşanu, însă mingea este reţinută de portarul echipei oaspete

fc botosani steaua bucuresti1fc botosani steaua bucuresti2fc botosani steaua bucuresti3fc botosani steaua bucuresti4fc botosani steaua bucuresti2