Rezultate de excepţie ale halterofililor botoşăneni la Campionatul European

haltere512În prima zi de competiţie, sportivii legitimaţi la Clubul Sportiv Botoşani şi-au îndeplinit obiectivul pentru întreaga competiţie. Primii trei sportivi care au concurat au adus 12 medalii, şase de aur, patru de argint şi două de bronz.

Bogdan Dumitraş a concurat la categoria 50 de kilograme „under 15” şi a câştigat trei medalii de aur. Viorica Grigoraş a concurat la 53 de kilograme „under 15” şi a obţinut de asemenea trei medalii de aur. Alina Popovici a concurat la categoria 40 de kilogarme „under 15” obţinut trei medalii de argint. Nicoleta Constantin a concurat la 48 de kilograme under 15 şi a obţinut o medalie de argint şi două de bronz.

Campionatul european are loc în Lituania, iar în următoarele zile urmează să mai concureze încă cinci sportivi legitimaţi la CS Botoşani.