Ucraineanul, premiat la Botoșani cu tricoul galben, câștigă Turul Ciclist al României

Uncraineanul Vitali Buț (foto), cel care a cîștigat tricoul galben în etapa a 4-a la Botoșani, a fost desemnat câștigătorul ediției cu numărul 50 a Turului Ciclist al României. Ediția de anul acesta a fost mai scurtă ca de obicei din cauza ploii torențiale care i-a făcut pe organizatori să anuleze circuitul din București care a înlocuit etapa a 6-a. Preşedintele Federaţiei române de ciclism, Eduard Novak, a confirmat la Botoșani etapa a 6-a a ediţiei cu numǎrul 50 a Turului ciclist al României, programată sâmbătă pe traseul Buzău-Bucureşti (134 km), s-a anulat. Explicaţia dată a fost că această decizie a fost luată din cauza neobţinerii avizelor necesare pentru închiderea pe perioada trecerii caravanei pe DN2 (E85), situaţie care era cunoscută încă dinaintea startului iniţial, de pe 30 iunie, de la Marghita.