FC Botoşani a eliminat Vasluiul din Cupă! A învins cu 1-0

Meciul dintre FC Botoşani şi CS Vaslui, din Cupa României, s-a terminat cu un rezultat surpriză. Deşi echipa vasluiană este o formaţie de liga I cu notorietate, gruparea locală a reuşit să o învingă, în deplasare, cu scorul de 1-0, în 16-imile Cupei României. Golul partidei a fost marcat în minutul 61 de Valeriu Bordeanu, care a şutat, la doar câteva minute după ce a intrat pe teren, de la 30 de metri şi a trimis mingea direct în poartă.

Arbitru: Marius Bocăneală (Galaţi); Asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ) şi Nicolae Megheşan (Târnăveni).

Vaslui: Straton – Milanov, Cânu (cpt.), Cordoş, Dias – Varga, N. Stanciu, R. Costin, Zsiga – Sburlea, Gheorghiu
Rezerve: Cerniauskas, Celeban, Elias, Jumisse, Antal, Sâmărtean, D. Niculae
Antrenor Eduard Iordănescu

Botoşani: Stamatin – Maghici, I. Ursu, C. Dinu (cpt.), Gherman – Vraciu, Vaşvari, Taban, M. Chiriac – Fülöp, Cîrjan.
Rezerve: A. Bordeanu – Poverlovici, Val. Bordeanu, Todoran, Patache, Mărmăreanu, Boghian