Campion botoşănean la Jocurile Olimpice

Alin Alexuc
Alin Alexuc. Foto: Monitorul de Botosani

Alin Alexuc a reuşit performanţa extraordinară de a se califica la Jocurile Olimpice, care vor avea loc în vara acestui an, la Londra. Luptătorul botoşănean, în vârstă de 22 de ani, a obţinut biletul pentru cea mai importantă competiţie a lumii, după ce a câştigat turneul preolimpic disputat recent la Vantaa Painicup (n.r. – Helsinki, Finlanda) în limitele categoriei 96 de kilograme. În primul meci, dinamovistul l-a învins pe campionul Americii de Sud, brazilianul Davi Jose Albino, cu 2-0. A urmat victoria în faţa fostului campion mondial, ungurul Balazs Kiss, cu 2-1. În semifinale, sportivul descoperit de Ioan Asaftei, antrenorul secţiei de lupte greco-romane a CS Botoşani, a trecut cu 2-1 de lituanianul Mindaugas Ezerskis, revenind, ca şi în partida anterioară, după ce pierduse prima repriză. În finală a reuşit să-l învingă cu 2-0, pe cehul David Vala, un sportiv cu mare experienţă competiţională. Performanţa lui Alexuc este cu atât mai mare cu cât va fi singurul luptător de greco-romane din ţară care va fi prezent la JO de la Londra care vor începe pe 27 iulie.