SC Nova Apaserv SA, apel către populație să folosească apa cu responsabilitate pe perioada caniculei. Nu udați grădini și spații verzi!

27 iunie 2026

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca serviciul de alimentare cu apă să poată fi asigurat în condiții normale pentru întreaga comunitate.

În această perioadă, utilizarea apei potabile pentru udarea grădinilor și a spațiilor verzi, umplerea piscinelor și a bazinelor sau spălarea curților și a autoturismelor, poate conduce la scăderea presiunii în rețea și la dificultăți în alimentarea cu apă a consumatorilor, în special în orele de vârf.

Apa potabilă este o resursă esențială, destinată cu prioritate consumului uman și nevoilor gospodărești de bază. Folosirea rațională a acesteia reprezintă atât un gest de responsabilitate față de întreaga comunitate, cât și o obligație asumată prin contractul de furnizare a serviciului.

S.C. Nova Apaserv S.A. monitorizează permanent funcționarea sistemului de alimentare cu apă, menține rezervele de apă la un nivel optim și are pregătite echipele de intervenție și dispeceratul permanent pentru a răspunde cu operativitate oricăror situații apărute în exploatare.

„Mulțumim tuturor utilizatorilor pentru înțelegere și să nu uităm că, în aceste zile cu temperaturi extreme, apa devine cel mai bun aliat al nostru”, transmite directorul Nova Apaserv SA, Alin Cirimpei.

 

Alte stiri

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia