FOTO 17 primării din județul Botoșani amendate cu 1,25 milioane de lei. Vezi care sunt acestea!

27 iunie 2026

Garda de Mediu a finalizat o amplă campanie de verificare a modului în care primăriile din județ gestionează deșeurile municipale și respectă Planul Național de Gestionare a Deșeurilor (PNGD). Bilanțul controalelor desfășurate în a doua jumătate a lunii iunie 2026 este unul sever: zeci de sancțiuni financiare majore pentru autoritățile locale care au ignorat obligațiile de mediu.

În perioada 15 - 26 iunie 2026, comisarii de mediu au derulat 17 acțiuni de inspecție și control. Verificările au vizat curățenia localităților și stadiul de realizare a măsurilor prioritare de guvernanță privind deșeurile pe raza următoarelor unități administrativ-teritoriale (UAT): Blândești, Copălău, Tudora, Corni; Stăuceni, Sulița, Vorona, Coșula; Vlădeni, Mihai Eminescu, Hănești, Cristești; Flămânzi, Adășeni, Curtești, Bălușeni, Frumușica.

Sancțiuni drastice: 28 de amenzi și avertismente

Comisarii au aplicat în total 28 de sancțiuni contravenționale. Valoarea totală a celor 22 de amenzi aplicate se ridică la 1.250.000 de lei, la care se adaugă și 2 avertismente. Pentru toate neconformitățile s-au stabilit termene stricte de remediere.

Toate cele 17 localități au fost amendate pentru că în anul 2025 nu au atins pragul minim de 55% de pregătire pentru reutilizare și reciclare a deșeurilor municipale (hârtie, metal, plastic și sticlă).  Primăriile nu au asigurat spațiile speciale necesare pentru colectarea separată a deșeurilor periculoase generate de populație. Au fost identificate trei cazuri de eliminare, deținere sau păstrare a deșeurilor în afara spațiilor autorizate.

 

Alte stiri

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia