Gestul emoționant făcut de polițiștii botoșăneni pentru un bărbat care voia să ajungă la o mănăstire! Joii, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de la București – pe jos și cu mașini de ocazie, iar oboseala și drumul lung își spunea cuvântul.
„Văzându-l extenuat, colegii noștri nu au stat pe gânduri. Dincolo de îndatoririle zilnice de control și securitate, datoria noastră de oameni a fost pe primul loc. L-au poftit să se odihnească, i-au oferit apă rece, o ciorbă caldă și tot ce au avut la îndemână în acel moment pentru a-și recăpăta forțele. Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm. Am ales să împărtășim această poveste nu pentru a ne lăuda, ci ca un memento pentru noi toți. Trăim în ritm alert, dar dacă fiecare dintre noi s-ar opri un minut din drumul lui pentru a întinde o mână de ajutor celui de lângă el, lumea ar fi un loc mult mai bun”, au precizat polițiștii de frontieră.
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia