Schimbare majoră pentru liceele pedagogice. Învățătorii vor deveni titulari doar dacă termină o facultate de profil

17 mai 2026

Foto: GettyImages

Potrivit noilor prevederi ale Legii învățământului preuniversitar, în liceele pedagogice specializările învățător-educator-puericultor vor fi separate. Mai mult, absolvenții specializării pentru învățământ primar, adică viitorii învățători, nu se vor putea titulariza pe post decât dacă au terminat o facultate de profil și și-au dat licența. Reglementările vor intra în vigoare din anul școlar viitor.

Liceele pedagogice din România intră într-o nouă etapă de reformă, odată cu aplicarea prevederilor Legii învățământului preuniversitar nr. 198/2023. Începând cu anul școlar 2026-2027, vechile specializări „învățător-educatoare” și „educator-puericultor” dispar, fiind înlocuite de profiluri distincte pentru educația timpurie și pedagogia învățământului primar. Schimbările vizează atât modul de formare a viitoarelor cadre didactice, cât și condițiile de angajare și titularizare în sistemul de învățământ, potrivit Libertatea.

Directoarea Colegiului Național Pedagogic „Vasile Lupu” din Iași, Adriana Robu, a explicat la Radio România Iași că noua structură urmărește separarea clară a pregătirii educatorilor pentru creșe și grădinițe de cea a viitorilor învățători.

„Se separă educația timpurie de învățământul primar, practic. Dacă înainte exista profilul cu specializare învățător-educatoare, acum acestea două vor fi diferite”, a declarat aceasta la Radio România Iași.

Potrivit Adrianei Robu, specializarea „Educație timpurie” se va adresa exclusiv celor care doresc să lucreze în creșe și grădinițe, în contextul în care autoritățile acordă o importanță tot mai mare primilor ani din dezvoltarea copilului.

„Educația de bază, cea timpurie, este foarte importantă pentru evoluția copilului”, a subliniat directoarea colegiului ieșean.

Noile programe de pregătire vor pune un accent mai puternic pe practica pedagogică, în special în creșe, unde până acum existau puține oportunități de formare pentru elevii liceelor pedagogice. Adriana Robu a explicat că deficitul de specialiști în educația antepreșcolară a fost una dintre problemele majore ale sistemului.

„Nu prea existau sau nu există nici în momentul ăsta foarte mulți specialiști pentru creșe, educatori care să aibă grijă de copii”, a afirmat aceasta.

Facultatea, obligatorie pentru titularizarea învățătorilor Una dintre cele mai importante modificări aduse de noua lege îi privește pe absolvenții specializării „Pedagogia învățământului primar”.

După terminarea liceului pedagogic, aceștia vor putea ocupa posturi în sistem doar ca debutanți suplinitori. Dacă vor să se titularizeze, ei vor fi obligați  să finalizeze și studii universitare de licență.

„Cei care vor deveni învățători (…) vor avea obligația să termine și o facultate, să aibă studii de licență”, a declarat Adriana Robu.

Alte stiri

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia