
Comisarul șef Tudor Costîn, șeful Inspectoratului Județean de Poliție Botoșani, a fost prezent, alături de colegii săi, la slujba de înmormântarea a polistului Alexandru Rățoi, care s-a stins la vârsta de 25 de ani, în urma unui accident.
Tudor Costîn l-a caracterizat pe Alexandru Rățoi, ca fiind un coleg dedicat, un tânăr ambițios și un om apreciat de toți cei care au avut privilegiul să îl cunoască. La înmormântarea participă toată conducerea IPJ Botoșani, inclusiv cei doi adjuncți ai șefului Poliției, Ciprian Silveanu și Ioan Aniței.
„Este un moment greu pentru toți, un moment pe care cu greu îl putem accepta, dar uneori viața ne pune și în astfel de situații. Trebuie să ne luăm rămas bun de la Alexandru, un tânăr ambițios, un coleg dedicat și un copil pe care orice părinte și-ar dori să-l aibă, care ne-a fost răpit într-un mod foarte dur. Plecarea sa lasă un gol imens, nu doar în sufletele celor dragi, ci și în rândurile noastre, ale colegilor pentru că în acest moment toți simțim această pierdere ca una personală”, a declarat Costîn.
Pe 29 martie 2025 s-a împlinit un an de la accidentul care l-a nenorocit pe Alexandru. În ziua neagră, Alexandru a suferit un traumatism cranian sever, după ce a fost lovit în plin de un șofer în trafic. Botoşăneanul tocmai făcuse semn unei mașini să oprească. Un șofer din spate a intrat însă în depășire și l-a izbit.
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia