FOTO Ignoră legea! Zeci de case au fost construite ilegal în municipiul Botoșani

14 ianuarie 2026

Zeci de case au fost construite ilegal, anul trecut, în municipiul Botoșani, potrivit unui raport întocmit de Poliția Locală. Aceste au fost descoperite de polițiștii locali din cadrul Compartimentului Disciplina în Construcţii ca urmare a controalelor efectuate inopinat sau pentru soluționarea unor petiții din partea unor persoane.

Astfel, anul trecut au fost descoperite 56 de construcții realizate fără obținerea autorizației de construire în prealabil, din care în șase situații lucrările se realizau la imobile situate în zona de protecție a unor monumente istorice sau chiar în incinta acestora.

Ca urmare, au fost aplicate 50 de sancțiuni contravenționale în baza Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii,  cuantumul total al amenzilor fiind de 110.500 lei.

În alte șase situații, respectiv cele de construire în zona de protecție a monumentelor istorice, au fost sesizate organele de cercetare penală.

De asemenea, au fost și 160 de construcții realizate fără autorizație de construire pentru care au fost întocmite note de constatare, construcțiile fiind mai vechi de trei ani, în cazul cărora dreptul de a constata și aplica sancțiuni s-a prescris. În aceste cazuri a fost înaintată către municipalitate
documentația necesară în vederea luării deciziei menținerii sau desființării acestora.

Urmareste-ne pe Google News

Alte stiri

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

2 comments on “FOTO Ignoră legea! Zeci de case au fost construite ilegal în municipiul Botoșani”

  1. Ca sa obtii o autorizatie de construire ori sa faci receptie la o constructie terminata, este foarte greu la primaria Botosani. Daca esti un om simplu se aplica legea la sange, cu exces de zel. Se vorbeste pe un ton scazut, nu se dau explicatii aproape deloc, si trebuie sa revii de multe ori pentru ca se cer multe documente. Nu ai voie asta, nu ai facut asta. Trebuie sa intelegi ca aceste eforturi de a te vedea repetat, din partea functionarilor publici, se recompenseaza. Pentru dezvoltatorii imobiliari, pentru lanturile de supermarketuri, pentru persoane din high - life, in schimb este multa bunavointa, legile devin interpretabile si mai largi.

  2. Si strada Dr Tatarilor la un moment dat este mai ingusta dar nu vede nimeni ,nici primarii ,nici politia locala nici alte institutii ca unii cetateni si au mutat gardul pe teren public.

Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia