Un primar din Botoșani plasat din nou sub control judiciar de DNA. Are interdicția de a intra în primărie

primarie sigla generic, stiri, botosaniUn primar din județul Botoșani a fost plasat, din nou, sub control judiciar de procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA). Este vorba de primarul comunei Drăgușeni, Eugen Nechita, care are și interdicția de a intra în primărie. Măsura controlului judiciar a fost luată pe 20 octombrie, dar a fost contestată în instanță de primar. Botoșăneanul a pierdut acțiunea de la Tribunalul Botoșani, care s-a pronunțat, marți, în acest dosar.

Solutia pe scurt: În temeiul art. 213 Cod procedură penală respinge, ca nefondată, plângerea formulată de petentul-inculpat NECHITA EUGEN împotriva ordonanţei din data de 22.10.2025, dată în dosarul nr. 17/16/P/2025 al Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul Teritorial Suceava, prin care s-a dispus prelungirea măsurii preventive a controlului judiciar faţă de aceasta pe o durată de 60 de zile, începând cu data de 24.10.2025, până la data de 22.12.2025, inclusiv.

Pe 26 iunie, procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Suceava au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și și luarea măsurii controlului judiciar pe o perioadă de 60 de zile, începând cu data de 26 iunie 2025, față de Eugen Nchita, primarul comunei Drăgușeni, pentru săvârșirea infracțiunii de luare de mită, în formă continuată, 2 acte materiale.

El este acuzat că, în perioada octombrie 2024 – februarie 2025, la diferite intervale de timp, în calitate de primar, ar fi pretins pentru sine, cu titlu de mită, de la un administrator al unei societăți comerciale (omul de afaceri Marcel Bîrsan), în total suma de 200.000 de lei, din care ar fi primit efectiv, în trei tranșe, suma de 90.000 lei, în legătură cu îndeplinirea atribuțiilor sale de serviciu referitoare la efectuarea plăților aferente unui contract de modernizare de drumuri, aflat în derulare.

Pe timpul cât se află sub control judiciar, inculpatul Nechita Eugen trebuie să respecte o serie de obligații între care: să se prezinte ori de câte ori este chemat la organul de urmărire penală, să nu depășească limita teritorială a județului Botoșani fără acordul procurorilor D.N.A., să nu comunice direct sau indirect, pe nicio cale, cu persoanele menționate în ordonanța de controlul judiciar, să nu se deplaseze în sediul primăriei comunei Drăgușeni, jud. Botoșani și să nu să nu desfășoare/exercite funcția în exercitarea căreia a săvârșit fapta, respectiv cea de primar al comunei Drăgușeni.

Urmareste-ne pe Google News

 

One thought on “Un primar din Botoșani plasat din nou sub control judiciar de DNA. Are interdicția de a intra în primărie

  1. Erau politicosi cu oamenii ca sa -i realeaga si sa voteze disciplinati partidul imprumuturilor. De la primariile acestea mici s-au facut niste averi babane daca au fost economi.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *