Bombă în administrație! Un primar din județul Botoșani a demisionat din funcție

Decizie „bombă” luată de un primar din județul Botoșani. Acesta a demisionat, marți, din funcție, în urma unei anchete a Direcției Naționale Anticorupție (DNA). Este vorba de primarul comunei Mihai Eminescu, Verginel Gireadă, care a renunțat la mandat, înregistrând demisia la secretariatul instituției.

Gireadă, care este suspectat de luare de mită, a lăsat postul vacant, cel mai probabil pentru a putea crea posibilitatea organizării de către Guvern a unor alegeri locale parțiale.

Verginel Gireadă se află la al treilea mandat de primar, acesta din urmă fiind câștigat în urma alegerilor locale din 9 iunie 2024. El a fost învestit în funcție pe 26 octombrie anul trecut.

Urmareste-ne pe Google News

2 thoughts on “Bombă în administrație! Un primar din județul Botoșani a demisionat din funcție

  1. totul are un final fericit! omu stie ca banii sunt la el bine ascunsi…papa si gura lu cine care il scot din belea !

  2. Lasa cale deschisa pentru alegerea ca primar actualei sotii-cum a mai fost- a fiului sau ori alta ruda. Controlului banilor primariei trebuie sa ramana in familie. Oamenii din comuna voteaza pentru ei. Noi daca este unul mai inrait si mai corupt pe acela il votam.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *