Prostest ale angajatilor de la Spitalul Judetean

1 octombrie 2006

Anhajatii Spitalului Judetean din Botosani au protestat, vineri, fata de decizia conducerii unitatii spitalicesti de a le acorda un numar mai mic de tichete de masa decit cel la care aveau dreptul. Oamenii au primit jumatate din bonuri, la fel ca si luna trecuta. Numultumirile ia cuprins in special pe asistenti si pe infirmiere. Conducerea unitatii a incercat sa explice oamenilor ca acestia sunt banii pe careii da Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate si ca nu are alte solutii pentru asigurarea tichetelor intregral. "Oamenii sunt nemultumiti si tot timpul ne pun fata in fata cu celelalte unitati salariale care iau drepturile integral. Prevda ca miscarea oamenilor sa nu se proasca aici. Eu sunt convinsa ca se va ajunge si la lucruri neplacute", a declarat Lia Temneanu, liderul sindical de la Spitalul Judetean. Oamenii spun ca au asteptat aceste bonuri pentru a-si cumpara de mincare, pentru ca salariile le-au cheltuit de mult pentru a-si plati datoriile.

Alte stiri

Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia