Tiganii din Botosani au cerut, vineri, la Bursa locurilor de munca pentru romi, ajutoare sociale sau oferte de munca in strainatate. La Bursa organizata de Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca au participat peste 60 de romi, insa doar trei au fost selectati in vederea angajarii. Romii s-au prezentat la actiune la solicitarea Partidei Romilor, insa cei mai multi dintre ei au recunoscut ca nu doresc cu adevarat un loc de munca. Angajatorii s-au aratat dispusi sa dea de lucru tiganilor, insa cred ca acestea nu sunt pregatiti profesional pentru a ocupa posturi de specialitate, care sa fie si bine platite. Semiramida Balan, seful Biroului Judetean pentru Romi, sustine ca salariile oferite de patroni sunt prea mici ca sa poata atrage muncitorii, fie romi, fie romani
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia