Mama care s-a aruncat cu copiii de la etajul al doilea al unui hotel din municipiul Botoşani vrea pedeapsă mai mică. Lorela Catrinel Babii a cerut Tribunalului Botoşani schimbarea încadrării juridice pentru care a fost trimisă în judecată de procurori.
Botoşăneanca a solicitat ca infracţiunile de omor calificat – violenţă în familie şi tentativă la omor calificat – violenţă în familie să fie înlocuite cu infracţiunile de ucidere din culpă şi vătămare corporală – violenţă în familie.
Tribunalul Botoşani nu a fost de acord cu cererea acesteia, respindând-o.
Solutia pe scurt: Respinge, ca nefondată, cererea de schimbare a încadrării juridice formulată de inculpata Babii Lorela-Catrinel, prin apărător ales, din infracţiunile de omor calificat – violenţă în familie şi tentativă la omor calificat – violenţă în familie, prev. şi ped. de art. 188 alin. 1, art. 189 alin. 1 lit. i Cod penal cu aplic. art. 199 alin. 1 Cod penal şi art. 32 rap. la art. 188 alin. 1, 2, art. 189 alin. 1 lit. i, alin. 2 Cod penal cu aplic. art. 199 alin. 1 Cod penal, ambele cu aplic. art. 38 alin. 1 Cod penal, în infracţiunile de ucidere din culpă, prev. şi ped. de art. 192 alin. 1 Cod penal şi vătămare corporală – violenţă în familie, prev. de art. 194 alin. l, 2 ind.1, lit. a, b, c Cod penal cu aplicarea art. 199 alin. (l) Cod penal.
În august 2023, o mamă s-a aruncat împreună cu cei doi copilași ai ei pe geamul unui hotel din municipiul Botoşani. Cel mic s-a stins pe loc, cel mare a avut zile. Medicii au reușit să fac minuni și i-au salvat viața, dar a avut nevoie de recuperare.
Tânăra de 23 de ani, din localitatea Albeşti, a recurs la gestul înfiorător pentru a se răzbuna pe soţul său.
„S-a reţinut că, în data de 20 august 2023, în jurul orei 23.30, inculpata a aruncat în gol pe cei doi copii minori ai săi, în vârstă de 1, respectiv 2 ani, de la etajul al doilea al unui hotel din mun. Botoșani; în urma impactului cu solul, copilul în vârstă de 1 an a suferit leziuni incompatibile cu viața, iar copilul în vârstă de 2 ani a suferit leziuni pentru vindecarea cărora a necesitat 25-30 de zile de îngrijiri medicale și care i-au pus în primejdie viața„, susţineau procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Botoşani.
Gabriel trăiește alături de tatăl său, cu mama în spatele gratiilor. Băiețelul nu a întrebat niciodată de mama sa, în schimb cea care i-a dat viață și a vrut apoi să îl ucidă a cerut să-și vadă fiul cel mare. Soțul femeii nu a acceptat însă ca mama criminală să mai aibă vreun contact cu băiețelul lor, pe care aceasta a vrut să-l ucidă odată cu frățiorul lui mai mic.































