IPS Teofan a binecuvântat profesorii de religie din Botoşani

IPS Teofan la seminarProfesorii de religia şi cei de la Seminarul Teologic Sfântul Gheorghe din Botoşani au fost binecuvântaţi, miercuri, de Înalt Prea Sfinţitul Teofan, mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. Evenimentul a fost prilejuit de începerea, luni, a noului an şcolar.

„Am venit să mă întâlnesc cu cei care, timp de un an de zile, vor preda religia în şcoli. Este o rânduială în învăţământ să se întâlnească la început de an şcolar şi am profitat de aceasta să transmit gândul meu de binecuvântare preoţilor sau doamnelor, domnişoarelor sau domnilor care fac această misiune creştină în sala de curs”, a declarat ÎPS Teofan.

Mitropolitul şi-a manifestat speranţa că noul an va aduce „mai multă stabilitate în inimile frământate ale copiilor şi îi va apropia pe aceştia de valorile credinţei”, dar şi că ora de religie va constitui element important de formare pentru viitorul creştin şi român de mâine”.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *