Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) a informat în cadrul unui comunicat că va continua să ofere ajutorul de 500 de lei pentru îmbrăcăminte și rechizite și în anul școlar 2023-2024. Estimarea realizată de autorități arată că sunt vizați 400.000 de beneficiari, un număr similar celui din anul școlar precedent, scrie capital.ro.
„Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene va continua să ofere ajutorul de 500 de lei pentru îmbrăcăminte și rechizite și în anul școlar 2023-2024, pentru care aproximăm un număr de 400.000 de beneficiari, număr similar celui din anul școlar precedent”, a transmis Ministerul Investițiilor.
De asemenea, autoritățile au subliniat că bugetul total pentru măsură este de 44 de milioane de euro. Mai mult, Marcel Boloș a declarat că se vor căuta soluții pentru ca valoarea ajutorului să crească până la 750 de lei.
„Vor beneficia de sprijinul în valoare de 500 de lei:
Bugetul total pentru măsură este de 44 de milioane de euro. Ministrul Marcel Boloș a declarat că se vor căuta soluții pentru ca valoarea sprijinului să crească până la 750 de lei”, a completat Ministerul Investițiilor.
În primăvara acestui an, Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene va începe și distribuția celei de‑a VI‑a tranșe de pachete cu alimente în cadrul proiectului „Acordarea de pachete cu ajutoare alimentare”, finanțat prin Programul Operațional Ajutorarea Persoanelor Dezavantajate. Pachetele vor ajunge la 1.188.852 beneficiari.
Pachetele conțin 12 alimente de bază (38 de unități) și provin de la producători din România:
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia