Absolventii de scoli profesionale pot continua liceul

Ministrul Educaţiei şi Cercetării, Mihail Hărdău, a semnatA?un ordinA?referitor la aprobarea standardelor de pregătire profesională pentru nivelul 3 de calificare – ciclul superior al liceului, filiera tehnologică şi unul referitor la aprobarea planurilor de invăţămint şi a programelor şcolare pentru cultura de specialitate, aferentă ariei curriculare Tehnologii la clasele a XI-a şi a XII-a, liceu tehnologic, respectiv a XII-a şi a XIII-a, Şcoala de Arte şi Meserii.

Elementele de noutate ii vizează pe absolvenţii anului de completare din 2006, care işi pot continua studiile inscriindu-se direct in clasa a XII-a, ruta progresivă, după promovarea examenului de competenţă profesională.

Pentru anul şcolar 2006-2007, Ministerul Educaţiei şi Cercetării va aloca locuri pentru toţi absolvenţii anului de completare, care solicită continuarea studiilor prin ciclul superior al liceului. De această măsură pot beneficia 95.000 de elevi din clasa a X-a de la şcolile de arte şi meserii.