Profesorii botosaneni nu vor intra la ore nici luni. Sindicalistii din invatamint au decis sa continue protestele, dupa ce Tribunalul Bucuresti nu s-a putut pronunta asupra legalitatii grevei generale declansata in invatamint in urma cu doua saptamini si a sesizat Curtea Constitutionala, ca sa se pronunte in acest caz. In aceste conditii, elevii vor mai avea o pauza de studii pina la pronuntarea instantei. Cei mai afectati de protestele profesorilor sunt elevii din anii terminali, care la sfirsitul anului scolar au de sustinut examene nationale de capacitate, respectiv bacalaureat. Acestia se tem ca nu vor avea timp suficient pentru recuperarea materiei pierdute. De partea cealalta, sindicalistii sustin ca nu este pentru prima data cind se compacteaza materia pe anumite motive. "In 2000, cind greva a tinut o luna, s-a recuperat materia. Si asa anul acesta scolar este mai lung cu o saptamina, iar aceasta saptamina exista la dispozitie pentru recuperarea materiei", a declarat Gheorghe Constantinescu, liderul Ligii Sindicatelor din Invatamint Botosani. Reprezentantii sindicatelor locale din invatamint au avut o intilnire, la sfirsitul saptaminii trecute, cu conducerea Inspectoratului Scolar Judetean, care le-a cerut sa intrerupa greva, insa si aceasta intilnire s-a finalizat fara nici un rezultat. Horia Negrescu, inspector general al ISJ, a declarat ca procentul cadrelor didactice greviste era vineri de numai 28 de procente.
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia