Prinsi in flagrant de jandarmi in timp ce braconau peste din iazul Dracsani

Un echipaj de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Botoşani, a depistat, marti, trei bărbaţi, care braconau peşte din iazul Dracşani cu ajutorul unei plase monofilament. Cei trei reuşiseră să braconeze până în momentul depistării de către jandarmi, cantitatea de 34 kg. peşte din speciile crap şi caras, producând un prejudiciu în valoare de 870 lei.

Celor trei braconieri: I. Cătălin de 20 ani, I. Florin de 25 ani şi C. Gabriel de 18 ani, toţi domiciliaţi în satul Draxini, comuna Băluşeni, jandarmii le-au întocmit dosar cu acte premergătoare pentru săvârşirea infracţiunii de ,, utilizarea uneltelor de plasă monofilament” precum şi a infracţiunii de ,,furt calificat”.

Cele 34 de kilograme de peşte au fost predate proprietarului de drept, ferma piscicolă Dracşani, totodată jandarmii din cadrul I.J.J. Botoşani ridicând în vederea confiscării şi plasa monofilament cu care au braconat cele trei persoane.

cartoane_castilio_2.jpg