In ultima perioadă de timp se constată o creştere a numărului celor care sunt implicaţi în falsificarea de permiselor de conducere.
Cel mai recent caz descoperit este al unei persoane din localitatea Cotu (iniţialele numelui A.D.) de 23 de ani, care a solicitat autorităţilor italiene convertirea permisului de conducere românesc cu document similar italian, în conformitate cu art.1 Directiva 91/439/CEE. În realitate, documentul prezentat este fals.
Din verificările încrucişate efectuate de lucrătorii Serviciului Public Comunitar Regim Permise Conducere şi Înmatricularea Vehiculelor prin serviciile specializate a rezultat faptul că respectiva persoană nu este posesoare de permis de conducere şi nu a susţinut niciodată examen în vederea obţinerii acestuia.
Documentele au fost înaintate Inspectoratului Judeţean de Poliţie Botoşani în vederea continuării cercetărilor pentru săvârşirea infracţiunilor prevăzute şi pedepsite de art.292 cod penal.
Acesta este al patrulea caz de acest gen înregistrat la Serviciului Public Comunitar Regim Permise Conducere şi Înmatricularea Vehiculelor Botoşani în ultimele două săptămâni.





























