Numărul virozelor respiratorii este in creştere

1 octombrie 2006

Chiar dacă săptăminal se inregistrează cazuri de afecţiuni respiratorii nu se poate vorbi la ora aceasta de o epidemie. Declanşarea unei epidemii de viroze este determinată de existenţa a cel puţin zece internări intr-o zi, susţine Ecaterina Chihaia, şeful Compartimentului de Epidemiologie din cadrul Autorităţii de Sănătate Publică Botoşani. La nivelul judeţului Botoşani numărul virozelor este in creştere de la o săptămină la alta insă numărul internărilor nu a depăşit pragul critic. "Este sezonul şi e normal ca numărul virozelor să fie in creştere de la o săptămină la alta. Nu s-a atins insă pragul care să ne confirme că ar fi epidemie. Aceasta ar insemna să avem zece internări pe zi", a declarat Ecaterina Chihaia, şeful Compartimentului de Epidemiologie din cadrul ASP Botoşani. Ultima raportare către Ministerul Sănătăţii privind morbiditatea a sesizat 927 de cazuri de afecţiuni respiratorii din care mai bine jumătate penumonii. 74 de botoşăneni s-au internat in perioada 23-29 noiembrie cu viroze şi alţi 99 cu pneumonii. Medicii epidemiologi nu exclud ca cifra virozelor şi a pneumoniilor să fie mai mare in condiţiile in care din cei 164 de medici de familie doar jumătate din ei au raportat situaţia imbolnăvirilor in ultima săptămină.

Alte stiri

Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia