Acatiste platite cu lei şi dolari falşi

Pentru un acatist de 10 lei, plăteau cu bancnote de 100 de dolari sau 500 Ron falsificate. După ce primeau restul corect, dispăreau din zonă şi mergeau să mai dea acatiste la alte mănăstiri. Este reţeta de fraierit a doi indivizi, un bărbat şi o femeie, care, prin această metodă, au reuşit să-i ţepuiască pe slujitori ai Domnului de la mănăstiri din judeţele Suceava, Botoşani şi Neamţ. Din păcate pentru ei, pelerinajul le-a fost intrerupt de poliţiştii suceveni.
La mijlocul săptăminii trecute, poliÅ£iştii suceveni au reuşit să depisteze doi indivizi care aveau asupra lor nu mai puÅ£in de 1400 de dolari falşi. Totul a pornit de la reclamaÅ£ia făcută de preotul stareÅ£ al Mănăstirii Rarău, care a sunat la PoliÅ£ie şi a sesizat faptul că două persoane necunoscute au plătit acatiste de citeva sute de mii de lei, cu o bancnotă de 100 de dolari falsificată. Cele două persoane, le-a mai spus stareÅ£ul oamenilor legii, au dispărut din zonă imediat ce au primit restul de la călugări. PoliÅ£iştii au luat imediat măsuri, cei doi Å£epari fiind identificaÅ£i in citeva ore. In momentul in care au fost depistaÅ£i de oamenii legii, cei doi (Maria Tigiţă-Bran, din Paşcani, şi Ştefan Dolhascanu, din Vinători-Iaşi, in virstă de 51, respectiv 31 de ani) aveau asupra lor 1400 de dolari falşi. Fiind vorba despre o infracÅ£iune de deÅ£inere şi punere in circulaÅ£ie de monedă contrafăcută, cadrele Inspectoratului JudeÅ£ean de PoliÅ£ie au sesizat Brigada de Combatere a Criminalităţii Organizate Suceava. In urma cercetărilor, poliÅ£iştii de la Crimă Organizată au stabilit faptul că cei doi practicaseră a€žmetoda acatistelora€ şi la mănăstirea Rişca, unde, la fel, chipurile nu aveau la ei mărunt şi au plătit cu o bancnotă falsă de 100 de dolari, precum şi la mănăstirea Gura Humorului. La acest din urmă lăcaş de cult, Tigiţă şi Dolhascanu au plătit acatistele cu o bancnotă de 500 de lei, de asemenea falsificată. PoliÅ£iştii aveau să afle că cei doi au păcălit, prin aceeaşi metodă, feÅ£e bisericeşti şi de la citeva mănăstiri din judeÅ£ele Botoşani şi NeamÅ£. In cursul zilei de vineri, procurorii DirecÅ£iei de Investigare a InfracÅ£iunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism a€”Biroul Teritorial Suceava au dus-o pe Maria Tigiţă-Bran in faÅ£a judecătorilor cu propunerea de arestare preventivă, femeia fiind incarcerată in arestul PoliÅ£iei. O zi mai tirziu, şi complicele acesteia a fost prezentat instanÅ£ei de judecată cu aceeaşi propunere, dar judecătorii au decis ca Ştefan Dolhascanu să fie cercetat in stare de libertate, decizie atacată cu recurs de procurorii DIICOT Suceava. Surse din rindul anchetatorilor ne-au mărturisit că falsurile erau grosolane şi că cei doi mizau pe neatenÅ£ia maicilor şi a călugărilor. Dacă in cazul dolarilor, bancnota avea aceeaşi faţă, atit pe o parte, cit şi pe cealaltă, fiind fabricate, cel mai probabil, la un calculator, in cazul bancnotelor RON, falsul era cit se poate de evident, fiind folosite bancnote decupate de pe afişele de mediatizare a leului nou, scoase in acea vreme de Banca NaÅ£ională a Rominiei, şi lipirea celor două feÅ£e ale desenului. Cercetările continuă şi pentru depistarea celorlalte personaje implicate in acest caz.
Dosarul acatistelor plătite cu bani falşi este al doilea caz de deţinere şi punere in circulaţie de monedă contrafăcută, depistat de oamenii legii numai in ultima săptămină. In urmă cu citeva zile, poliţiştii BCCO au prins in flagrant, pe raza municipiului Suceava, un tinăr (Cristi I., 26 de ani, din comuna Fintinele), in timp ce oferea la vinzare nu mai puţin de 5700 de euro falşi. Poliţiştii au stabilit că toţi cei 5700 de euro falsificaţi au fost aduşi din străinătate, semn că, cel mai probabil, oamenii legii au de-a face cu o filieră internaţională de falsificatori. Tot din afara graniţelor, au fost aduşi la Suceava, in urmă cu citeva luni, aproape 20.000 de euro falşi (in cupiură de 100 de euro). Cel puţin, atit au reuşit să găsească poliţiştii de la Crimă Organizată asupra a doi indivizi din comuna Vereşti, in urma unui flagrant pus la cale de structurile de combatere a crimei organizate