Sindicaliştii botoşăneni din CNSLR-Frăţia vor să se intilnească cu parlamentarii locali pentru a le prezenta situaţia socio-economică dezastruoasă din judeţ. Ştefan Ţarcă, liderul Uniunii Judeţene a CNSLR-Frăţia, a declarat că datele statistice indică faptul că in judeţul Botoşani salariul mediu este cu 26% mai mic decit cel de la nivel naţional şi că investiţiile străine realizate in judeţ nici nu se văd. Liderul CNSLR-Frăţia Botoşani susţine că la nivelul Regiunii Nord-Est investiţiile străine au fost realizate doar intr-un procent de 5,6%, judeţul Botoşani realizind in interiorul regiunii investiţii străine intr-un procent de doar 13%. "Suntem la pămint din acest punct de vedere. La nivelul regiunii, Botoşaniul are foarte puţine investiţii. In judeţ sunt doar 58 de mii de lucrători, din care 22 de mii sunt producători de bunuri şi servicii, asta raportat la o populaţie de 420 de mii. Datele statistice arată că suntem intr-o situaţie catastrofală şi trebuie să se facă ceva urgent in acest sens. De aceea, ne-am gindit să organizăm, intr-o primă etapă, o intilnire cu parlamentarii pentru a le prezenta situaţia şi a le cere să intervină la Guvern", a precizat Ştefan Ţarcă. Liderul Uniunii Judeţene a CNSLR-Frăţia a declarat că după această intilnire, care va avea loc la inceputul lunii septembrie, va urma o alta de această dată urmind să fie invitate şi autorităţile locale precum şi reprezentanţi de la nivelul unor ministere.
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia