O fundaţie din Olanda şi-a manifestat intenţia de a deschide un cămin de bătrini la Botoşani. Conducerea Consiliului Judeţean a avut o intilnire, in urmă cu două zile, cu reprezentanţii acestei fundaţii cu sediul in Rotterdam, care au solicitat de la autorităţile judeţene un spaţiu pentru deschiderea unui astfel de cămin in judeţul Botoşani. Căminul de bătrini ar urma să aibă o capacitate de 60 de locuri, iar fundaţia olandeză ar urma să contribuie atit la dotarea centrului cu utilităţi cit şi cu personal. "Pe cei de la fundaţie i-a interesat dacă găsesc o locaţie pentru a putea deschide acest centru pentru persoane virstnice. Vor să construiască un asemenea centru cu toate utilităţile pe care să-l pună la dispoziţia celor bătrini. Noi am oferit două posibilităţi, respectiv o locaţie pe care o mai avem la fostul centru de plasament Sf.Stelian, care nu este utilizată, cealaltă locaţie fiind situată intr-un fost centru de plasament situat lingă Casa Sofian", a declarat Constantin Contac, presedintele CJ. Reprezentanţii fundaţiei olandeze şi-au manifestat intenţia de a asigura, cu această ocazie, şi servicii la domiciliu pentru virstnicii din Botoşani.
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia