Judeţul Botoşani are posibilitatea de a se dota cu tehnică performantă pentru intervenţii in caz de urgenţă, in vederea salvării intr-un timp cit mai scurt a persoanelor aflate in dificultate, graţie unui Program Operaţional Regional, proiectat de Guvernul Romaniei. Acest program vizează creşterea gradului de siguranţă publică a cetăţenilor Romaniei in situaţii de urgenţă, fondul alocat pentru regiunea Nord-est fiind de peste 14 milioane de euro. Judeţului Botoşani i-ar reveni 2,3 milioane de euro, insă accesarea acestei sume va depinde in cea mai mare parte de Consiliul Judeţean, care va trebui să se asocieze cu celelalte consilii judeţene din regiune, in vederea asigurării unei cofinanţări de 2%, ceea ce inseamnă in jur de 40 de mii de euro. Asocierea consiliilor judeţene pe regiuni este obligatorie. 98% din fonduri se asigură de către Uniunea Europeană şi 2% cofinanţare de către consiliile judeţene. "Fondul european structural a fost deja angajat şi negociat de Guvernul Romaniei. Proiectul se va derula in perioada 2007-2013 şi este un program atipic din punctul de vedere al participanţilor. Este un program pe cele opt regiuni de dezvoltare, iar fondurile au fost stabilite de comun acord de către experţi europeni şi de către experţii Guvernului", a declarat col. Radu Anton, inspector şef al Inspectoratului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Botoşani. Cu cele 2,3 milioane de euro care i-ar reveni judeţul Botoşani ar urma să se achiziţioneze două autospeciale pentru lucru cu apă şi spumă, o autospecială pentru descarcerări grele, două autospeciale complexe de intervenţie, cinci ambulanţe de prim-ajutor, o ambulanţă de reanimare. De asemenea, la nivel de regiune va fi un centru de comandă şi control şi o autospecială intervenţie pentru accidente colective şi una -două autospeciale de control nuclear chimic şi biologic.
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia