Un cunoscut medic primar ortoped, angajat al Spitalului Judeţean din Oradea şi asistent universitar la Facultatea de Medicină şi Farmacie din municipiu, a murit, joi dimineaţă, în urma unui infarct miocardic suferit în ziua precedentă. Doctorul Călin Magheru avea doar 51 ani, fiind descris de către colegi ca „un om foarte bun, cu mult bun simţ şi foarte bine pregătit profesional”. Soţia sa este medic cardiolog, arată news.ro.
Doctorul Călin Magheru, medic primar ortoped şi asistent universitar la Facultatea de Medicină şi Farmacie Oradea, a decedat joi, în jurul orei 10, în secţia ATI a Spitalului Judeţean din Oradea, la o zi după ce a suferit un infarct miocardic şi a fost dus de urgenţă la unitatea sanitară.
„S-a făcut tot posibilul pentru a-l salva. A suferit un infarct miocardic acut, ieri dimineaţă a fost adus la Urgenţe în stop cardiorespirator, în stare de inconştienţă. A fost pus pe ECMO (n.r. – un echipament similar unui plămân şi unei inimi artificiale temporare pentru asigurarea oxigenării în insuficienţele cardiace severe, prin recircularea extracorporală a sângelui). S-au mobilizat şi colegii noştri din ATI, şi cei de la Cardiologie intervenţională şi de la Chirurgie endovasculară. Dar nu a putut fi salvat… Suntem îndureraţi de pierdere…”, a declarat cotidianului citat dr. Carmen Pantiş, şefa secţiei ATI I a Spitalului Judeţean.
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia