S-a stins din viață un instructor de educație din Botoșani. A fost îndrumător pentru generații întregi de copii instituționalizați

Un instructor de educație din Botoșani s-a stins din viață, luni, la vârsta de 64 de ani. Este vorba de Ioan Moraru, cel care  fost îndrumător pentru generații întregi de copii instituționalizați la Centrul de Plasament „Sfântul Ierarh Nicolae” din Trușești.

„A fost un formator și un îndrumător al multor generații de copii din cadrul Centrului de Plasament Sf.Ier.Nicolae din Trușești, lucrând de-a lungul celor 43 de ani de activitate ca și instructor de educație în cadrul acestei instituții. Zeci de copii au fost îndrumați, sfătuiți, ajutați și iubiți de tatăl meu despre care povestea adesea că avea milă față de aceștia”, spune fiul lui Ioan Moraru.

Moartea instructorului de educație a fost una bruscă, botoșăneanul căzând pur și simplu din picioare în centrul Trușeștiului. Un echipaj de poliție care se afla prin zonă a intervenit prompt, dar fără vreun rezultat pozitiv.

Urmareste-ne pe Google News

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *