Liderul PSD Botoșani, senatoarea Doina Federovici, a lansat, vineri, un atac dur la adresa președintelui Consiliului Județean, liberalul Valeriu Iftime, despre care a spus că, la un an de la preluarea mandatului de președinte al CJ, a produs doar blocaje, întârzieri, confuzie peste tot și o lipsă totală de implicare administrativă.
Federovici, care a deținut funcția de președinte al CJ înaintea lui Iftime, acuză că a lăsat succesorului său zeci de proiecte la cheie, însă acesta le-a blocat pe toate. Ea a atras atenția că „politica nu se face cu promisiuni pe TikTok și Facebook, ci cu muncă și fapte”, referindu-se la promovarea excesivă pe care Iftime o are pe rețelele sociale, fără însă a avea rezultate din poziția de președinte al CJ.
„Anul trecut, când am predat mandatul de președinte al Consiliului Județean, am lăsat în urmă o fundație solidă: „Lista 75 Plus” – o listă de peste 75 de proiecte în diferite stadii de implementare, proiecte finanțate din fonduri europene, PNRR și surse naționale. Am spus atunci clar: nu cerem recunoaștere politică, cerem continuitate. Pentru că acele proiecte erau pentru botoșăneni, nu pentru PSD sau pentru un președinte de moment. Printre proiectele majore din „Lista 75 Plus” se numără: Drumul Expres Botoșani–Suceava, Drumul Vămii, Extinderea și modernizarea Secției de Oncologie, Construirea Ambulatoriului de Specialitate și Spitalizare de zi, Proiectul regional de apă și canalizare, Centrale fotovoltaice pentru instituțiile publice și multe altele. Toate acestea erau gândite, finanțate sau în lucru. I-am cerut domnului Iftime doar să le continue. Ce a făcut? Nimic. Astăzi, la un an de la preluarea mandatului de președinte al Consiliului Județean de către Valeriu Iftime, vedem blocaje, întârzieri, confuzie peste tot și o lipsă totală de implicare administrativă. De la un județ aflat pe drumul dezvoltării, am ajuns la unul care bate pasul pe loc”, a spus Federovici la Conferința Județeană Extraordinară a PSD.
Fosta șefă de la CJ îl acuză pe Iftime că nu a fost în stare să cheltuie banii alocați pentru dezvoltarea județului.
„Execuția bugetară arată clar: gradul de efectuare a plăților la Secțiunea de Dezvoltare este de doar 29,6%, adică puțin peste 10 milioane de euro — cea mai mică sumă din ultimii cinci ani. Și, atenție, toate aceste sume provin din proiecte începute de fosta administrație PSD. Prin comparație: 2021 – 17 milioane de euro în primele 9 luni, 2022 – 50 de milioane de euro, din care 33 de milioane fonduri europene, 2023 – 26 milioane, 2024 – 20 milioane de euro. Astăzi, după un an de mandat al lui Valeriu Iftime, avem doar ceva mai mult de 10 milioane de euro din proiectele pe care le-am demarat noi și niciun proiect nou lansat. Diferența este uriașă: De la performanță la mediocritate. De la construcție la blocaj. De la viziune la stagnare”, a mai spus președinta PSD.






























