Aveți grijă cui dați bani! Mulți șarlatani cer în Botoșani bani în numele unor asociații sau biserici, dar și în numele unor bolnavi sau necăjiți

Poliția Locală din municipiul Botoșani atrage atenția populației să fie foarte atentă și reținută în a da curs solicitărilor care vin din partea unor falși reprezentanți ai unor așa-zise „asociații umanitare” și să sesizeze imediat organele competente dacă au suspiciunea unor astfel de activități ilegal.

Trei persoane care colectau sume de bani în interes personal, susținând că activitatea lor se desfășoară în scop umanitar, au fost surprinse de polițiștii locali în momentul în care abordau cetățenii în zone intens circulate din municipiul Botoșani – Piața Centrală, str. Marchian și str. Calea Națională.

Astfel, pe 2 iulie, în zona Pieței Centrale, a fost surprins un bărbat cu domiciliul județ Suceava în timp ce colecta sume de bani, motivând că își desfășoară activitatea pentru o mânăstire din Hîrlău, județul Iași, fără a face dovada celor declarate. Motivat de cele constatate, a fost sancționat cu amendă în cuantum de 1000 lei potrivit art. 33 din H.C.L. nr. 44/2025.

De asemenea, pe 4 iulie, două persoane cu vârste cuprinse între 22 și 25 de ani, cu domiciliul într-o localitate din județul Suceava, au declarat că au venit în municipiul Botoșani cu scopul de a colecta bani pentru un caz umanitar. Întrucât la momentul verificărilor s-a constatat că nu au domiciliul în
municipiul Botoșani și nici nu dețineau acordul Primăriei municipiului Botoșani pentru a desfășura activități de colectare a unor sume de bani a fost dispusă sancționarea contravențională a ambelor persoane cu amendă în valoare de 1000 de lei fiecare, conform dispozițiilor art. 33 din H.C.L. nr.
44/2025.

Potrivit art. 33 și 34 din H.C.L. nr. 44/2025 – Regulamentul pentru stabilirea unor măsuri pentru gospodărirea, înfrumusețarea, pe raza Municipiului Botoșani este interzisă colectarea fără a deține acord de folosință a domeniului public, a unor sume de bani, alimente sau alte bunuri materiale de  către alte asociații, fundații sau persoane fizice, în afară de cele cu sediul/domiciliul în Municipiul Botoșani, care trebuie să aibă aviz de la Serviciul Patrimoniu al Municipiului Botoșani, nerespectarea atrage răspunderea contravențională și se sancționează cu amendă de la 1000 lei la 1.600 lei, dacă sunt săvârșite de către persoane fizice, iar dacă sunt săvârșite de persoane juridice, cu amendă de la 1.500 lei la 2.500 lei.

Urmareste-ne pe Google News

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *