Romii, mai interesati de carte

1 octombrie 2005

Numarul romilor botosaneni cu studii superioare a crescut semnificativ in ultimul an. Cel putin aceasta este parerea reprezentantului romilor, Semiramida Balan, consilier in cadrul Institutiei Prefectului Botosani. Aceasta a declarat ca numarul copiilor romi care frecventeaza scoala aproape s-a dublat in 2005 la toate ciclurile de invatamint. Astfel, daca in 2001 erau in invatamintul liceal doar trei elevi, anul acesta, aproape 80 de elevi frecventeaza cursurile invatamintului liceal si scolile de arte si meserii. „Procentul elevilor romi in scoli a crescut, iar, unele scoli de gimnaziu, acesta s-a dublat. In ciuda acestui fapt, inca mai persista o rata mare a abandonului scolar, inca mai sunt fete care se marita la 15-16 ani", a precizat reprezentatul romilor. Potrivit sursei citate, 30 de romi din judetul Botosani sunt la studii superioare, fata de 2001, cind erau la facultate doar trei persoane apartinind acestei etnii. O parte dintre romii botosaneni care si-au finalizat studiile superioare au plecat la munca in Anglia, Italia sau Statele Unite ale Americii.

Alte stiri

Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia