Reincepe scoala!

1 octombrie 2005

Sindicalistii din invatamant au hotarat incetarea grevei generale si inceperea cursurilor, dupa ce au analizat dorintelor celor peste 300.000 de salariati din tara. Cei mai multi dintre cadrele didactice vor semnarea ultimului acord propus de Guvern, au precizat liderii de principalelor federatii sindicale din invatamant. Materia se va recupera pe toata durata anului scolar, pentru ca elevii sa nu fie nevoiti sa vina ore suplimentar la scoala. Potrivit acordului la care s-a ajuns duminica cu Guvernul, salariile vor fi majorate de 11,83% anul viitor, pentru personalul didactic si auxiliar din invatamant, totalizand 4.618 miliarde de lei vechi. In ianuarie este prevazuta o crestere de 5,5%, iar a doua de 6% in septembrie 2006 la salariul din luna anterioara, ceea ce inseamna o cresterea medie a salariilor dascalilor in luna septembrie de 1,25 milioane lei vechi. Proiectele de infrastructura scolara, demarate in 2006, vor fi finantate si in 2007, chiar daca trebuiau finalizate in anul precedent.
O alta revendicare pentru care profesorii au insistat foarte mult, mentinerea titularizarii pentru personalul din invatamant, a fost acceptata. Liderii sindicali au declarat ca invatamantul a fost problema centrala a societatii romanesti in ultimele luni si ca nu cred ca vreun guvern isi va mai permite sa trateze profesorii cu indiferenta.

Alte stiri

Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia