Infiintarea Serviciului Public de Paza in subordinea Consiliului Judetean va depinde doar de votul consilierilor judeteni. Reprezentantii Ministerului Administratiei si Internelor au sugerat delegatiei botosanene, prezenta la Bucuresti, pentru a discuta despre situatia din teritoriu a gardienilor publici, sa infiinteze acest serviciu la nivelul Consiliului Judetean.Marcela Lozneanu, vicepresedintele CJ, a declarat ca urmeaza ca in aceste conditii, sa se pregateasca un proiect de hotarire privind infiintarea Serviciului de paza, care va fi supus aprobarii in sedinta CJ din luna aceasta. Urmeaza sa primim citeva puncte de vedere din partea ministerului vizavi de infiintarea acestui serviciu, de care vom tine cont si in momentul in care pregatim proiectul de hotarire. Aceasta masura va rezolva pe moment problema gardienilor pina la infiintarea politiei comunitare. Consilierii judeteni vor trebui sa se gindeasca serios la hotarirea pe care o vor lua, de aceea vor cere o nominalizare a celor care voteaza pentru si impotriva", a precizat Marcela Lozneanu. Acest serviciu va merge pe sistemul de autofinantare, gardienii publici urmind sa mearga pe contractele pe care le au. Potrivit sursei citate, in momentul in care nu vor avea contracte, gardienii publici vor disparea de la sine putere.
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia