Jaful secolului de la Esco Trade, plătit de asigurator

13 noiembrie 2008

baner_net_liviu.jpg

Societatea Esco Trade, victima unui jaf in urmă cu trei ani, a obÅ£inut in instanţă daune de la firma de asigurări. Firma de amanet a solicitat in instanţă contravaloarea a 6,8 kilograme de aur care au fost furate de la un punct de lucru in toamna anului 2005. Alexandru Cazaciuc, administratorul societăţii de amanet, a evaluat bunurile sustrase la 300.000 de lei, insă, in urma expertizelor efectuate, instanÅ£a a obligat societatea Omniasig la plata unor despăgubiri in valoare de 152.232 de lei. "Cu siguranţă vom solicita daune compensatorii pentru repararea prejudiciului cauzat prin neachitarea in termen a bunurilor asigurate", a declarat, pentru Monitorul,A Simona Bosovici, avocatul firmei de amanet. ReprezentanÅ£ii Esco Trade spun că timp de cinci ani au avut incheiat contract cu societatea de asigurări. Reporterii cotidianului Monitorul de Botoşani nu au reuşit să-i contacteze ieri pe reprezentanÅ£ii Omniasig pentru a-şi expune punctul de vedere in acest caz. Decizia instanÅ£ei nu este definitivă, ea putind fi atacată la Curtea de Apel Suceava.

Atacul asupra Esco Trade a avut loc pe 1 septembrie 2005, cind un individ inarmat cu un pistol şi cu faţa acoperită a pătruns in unitate cerindu-le celor două angajate să ii dea tot aurul. Potrivit anchetatorilor, individul a sustras 6,8 kilograme de aur şi peste 500 de lei. Autorii furtului nu au fost prinşi. Indiciile au condus la un moment dat spre un grup de tineri din judeţul Suceava, insă flagrantul a fost dejucat după ce un ofiţer sub acoperire, infiltrat intre suspecţi, a fost deconspirat.

Ce le lipseşte anchetatorilor este o probă materială care să-i lege pe suspecţi de locul faptei. Situaţia este cauzată, spun anchetatorii, de mai mulţi factori. In primul rind ar fi vorba de lipsa informaţiilor edificatoare in legătură cu suspecţii, la care se adaugă "profesionalismu" autorilor, care nu au lăsat nicio urmă, dar şi erorile strecurate in anchetă, unele informaţii nefiind valorificate la timpul potrivit.

Cercetat iniţial de Parchetul de pe lingă Tribunalul Botoşani, dosarul a fost preluat pentru citeva luni de serviciul teritorial Suceava al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism, după care a revenit la Botoşani

buhaianu_jpg2.jpg

banner_PANA.jpg

Alte stiri

Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia